Medalii pentru sportivii noștri la Arad și Veszprem

Finalul săptămânii trecute a adus multe satisfacții pentru secția noastră de tenis de masă. CSC Dumbrăvița a fost reprezentată la două competiții cu participare internațională, iar sportivii noștri au urcat pe podiumurile de premiere.

Cei mai mici dintre tenismenii noștri au fost implicați la cea de-a IV-a ediție a Cupei Academia Daniela Dodean, desfășurată la Arad. Patru echipe formate din jucători ai clubului nostru au obținut medalii.

La U9 masculin, au urcat pe podium perechile Kian Abălaru – Tudor Săvulescu (locul 2) și Marc Toth – Luca Isac (locul 3), la U11 masculin David Căruntu și Radu Mălaimare au obținut locul 3, iar tot cu bronz s-au întors Nina Bialis și Giorgia Bocea, care au făcut echipă la U13 feminin.

La individual, Nina Bialis a obținut un frumos loc 2 în competiția rezervată unei grupe de vârstă superioară, U15.

Alți trei sportivi de la CSC Dumbrăvița s-au deplasat, alături de antrenoarea Nicoleta Husar, în Ungaria, la Open European Games of TT Hopes. Întrecerea de la Debrecen, rezervată sportivilor U13 și U13, a adus alte două medalii pentru clubul nostru.

Acestea au fost obținute în probele pe echipe, la U15, de tandemurile Alexandru Dehelean – Zalan Garnai, respectiv Isabella Deac – Sara Sondy (Ungaria).

La individual, cel mai bun rezultat l-a obținut Alexandru Dehelean, calificat între primii 16 pe tabloul principal.

În această săptămână, CSC Dumbrăvița va avea șapte reprezentanți la Paleta de Argint, tradiționala competiție dedicată tinerelor talente, ce se va desfășura la Buzău. E vorba despre David Căruntu, Ioan Popescu, Patrick Crișmaru, Valentin Valjan, Matei Dancea, Tudor Săvulescu și Kian Abălaru. Competiția se derulează de miercuri până duminică.