27 de jucători la primul antrenament al verii

Echipa noastră de fotbal a început astăzi pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde. Primul antrenament s-a desfășurat pe stadionul „Ștefan Dobay”.

27 de jucători au fost astăzi sub comanda antrenorului principal Florin Fabian. Dintre ei, cea mai mare parte au fost componenți ai lotului și în sezonul trecut. Continuă, în aceste zile, discuții cu jucătorii din vechiul lot care încă nu au semnat prelungirea pentru viitorul sezon.

De asemenea, au fost prezenți foarte mulți jucători tineri, fie din propria noastră pepinieră, fie de la alte cluburi. În cazul lor, staff-ul va continua să îi evalueze în aceste zile, cu toții fiind prezenți la Dumbrăvița sub formă de probe.

Antrenamentele vor continua pe plan local până la începerea noului sezon. La finalul acestei săptămâni, vom disputa primul joc de pregătire, cu prim-divizionara UTA. Partida va avea loc sâmbătă, 27 iunie, de la ora 11.00, la Arad, pe baza „Banatul” din cartierul Sânnicolau Mic.

Iată lista jucătorilor care au fost prezenți astăzi, la reunirea lotului:

Portari: Mikloș, Toroc, Haida (n. 2009, Academie CSC Dumbrăvița);

Jucători de câmp: Panaite, Butnărașu, Ciurel, Cibi, Dussaut, Morariu, Popovici, Gladun, Șeroni, Buțu, B. Vasile, Curescu, Burlacu, Pădurariu, Paunovici, Lăcătușu (ambii 2009, Academie CSC Dumbrăvița), Nechifor (2007, mijlocaș central, Farul Constanța), Marișescu (2008, mijlocaș central, Ripensia Timișoara), Matias Mall (2009, fundaș central, St. Polten, Austria), Țurcanu (2006, mijlocaș central, Măgura Codlea), Habian (2007, fundaș central, Galaxy Timișoara), Datcu (2006, fundaș dreapta, CSC Ghiroda), Polgar (2006, fundaș central, FK Csikszereda), N. Leczki (2007, mijlocaș dreapta, Sepsi II Sfântu Gheorghe)

La finalul primului antrenament, tehnicianul formației noastre, Florin Fabian, a declarat:

Pentru mine și pentru echipă e un nou început. Chiar dacă e al doilea an pentru mine aici, la Dumbrăvița, întotdeauna consider că o luăm de la zero și gândurile mele sunt de a forma o echipă mai competitivă decât anul trecut, chiar dacă bugetul rămâne în aceleași standarde. Sunt mulțumit că nucleul de bază pe care mi l-am dorit va rămâne aici și sper să ne putem îmbunătăți lotul în zilele următoare.

Legat de jucătorii tineri veniți astăzi, e abia primul antrenament, nu pot să-mi fac o impresie încă despre ei. Sunt jucători născuți 2006, 2007 și 2008. Vom vedea pe la sfârșitul săptămânii dacă vom păstra pe careva dintre ei. Clar că suntem puțin descoperiți la capitolul under. Avem nevoie de jucători născuți 2006 și 2008. Sper să putem să-i găsim. Totodată, avem nevoie și de seniori, doi, trei, patru jucători pe posturile deficitare. Deocamdată a venit Andrei Burlacu, eu cred în calitățile lui. Sper să putem, din punct de vedere fizic, să-l aducem la niște parametri foarte buni. El a jucat doar șapte meciuri în sezonul trecut, din cauza unor accidentări, dar în ceea ce privește calitatea cred că ne va putea ajuta. Depinde foarte mult de el, depinde foarte mult de cum se va integra.

Avem șase săptămâni de pregătire, avem meciurile amicale deja perfectate. Sper să putem să avem o pregătire centralizată pe plan local, în care să putem să avem vârful pregătirii. În rest, sunt convins că băieții deja mă cunosc și știu cam ce ne așteaptă. Deci, cred că știm ce avem de făcut.

Sezonul viitor va fi la fel de greu ca precedentul. Eu sper să ne îmbunătățim jocul și să nu mai avem emoții. Cam ăsta e obiectivul meu pentru sezonul următor: să creez o echipă mai bună, să ne consolidăm puțin jocul, relațiile de joc și să nu mai avem emoții pe finalul campionatului. Îmi doresc mult, chiar dacă bugetul nu este unul considerabil. Este important ca noi să conștientizăm unde suntem și stabilitatea care există la club să continue și să putem să ne atingem obiectivul”.