Înfrângere pe caniculă în fața prim-divizionarei UTA

Echipa noastră de fotbal a pierdut cu 4-0 primul amical din această perioadă de pregătire, susținut astăzi, la Arad, în fața prim-divizionarei UTA.

Partida s-a disputat pe baza „Banatul”, din cartierul Sânnicolau Mic, pe o căldură tot mai sufocantă odată cu trecerea timpului. Jocul a fost întrerupt de câte două ori pe repriză pentru pauze de hidratare.

Alb-verzii au început partida cu o formulă dominată de jucători din „garda veche”. Și totuși, prima șansă de gol a meciului a aparținut unuia dintre tinerii testați în această perioadă, Datcu. Acesta a tras de la 18 metri, peste poartă, în minutul 3. Dumbrăvița a rămas periculoasă, iar în minutul 18, Cibi, jucător transferat definitiv chiar de la UTA, a trimis tot peste transversală, dintr-o poziție similară.

UTA a deschis scorul în minutul 23, prin Marius Coman, care a reluat din apropierea porții o centrare a lui Abdallah. Un minut mai târziu, tânărul Baba a reluat cu capul, periculos, de la 12 metri, dar Mikloș a respins. De altfel, portarul nostru s-a mai remarcat printr-o serie de intervenții salutare pe durata primei reprize. În minutul 38, Țăroi a tras de la 16 metri, dar goalkeeperul dumbrăvițean a respins în corner. Așa a făcut și un minut mai târziu, când Mino Sota a tras de la marginea careului, din fața unui grup de jucători dumbrăvițeni. În fine, la ultima acțiune de atac a primei reprize, Coman a fost aproape de „dublă” dar a trimis alături, cu capul, din 10 metri.

La pauză, antrenorul Florin Fabian a apelat la mai mulți dintre jucătorii tineri aflați în teste, iar diferența de experiență s-a văzut destul de repede. În minutul 49, UTA și-a dublat avantajul, prin internaționalul cipriot Marinos Tzionis, care a tras de la marginea careului, în dreapta nou-intratului dintre buturi, Toroc. Replica a venit destul de rapid la cealaltă poartă, iar noul nostru atacant, Andrei Burlacu, a înscris cu un lob elegant în minutul 51, dar din poziție de ofsaid.

Treptat, UTA a pus complet stăpânire pe joc și, până la modificările de scor din final, și-a mai creat câteva situații periculoase. În minutul 58, Padula a șutat periculos, dar un apărător al echipei noastre a respins din fața porții. Zece minute mai târziu, Tzionis a tras de la marginea careului, Toroc a respins până la Roman, dar talentatul mijlocaș al UTA-ei a șutat puțin alături. În minutul 72, același Roman a tras prin surprindere, de la 20 de metri, puțin pe lângă poarta lui Toroc.

„Bătrâna Doamnă” și-a majorat ecartul pe final. În minutul 79, Alin Roman a găsit finalmente drumul spre gol, după o preluare pe piept și o finalizare spectaculoasă, din voleu, de la 12 metri. Iar în minutul 88, Ismet Sinani a fost faultat în careu și tot el a transformat de la punctul cu var, învingându-l pe tânărul portar Haida, intrat pe final.

S-a încheiat 4-0, iar echipa noastră își continuă pregătirile pe plan local, în următoarea săptămână. Sâmbăta viitoare e programat un nou test important, cu viitoarea colegă de eșalon, Politehnica Timișoara. Ora de start și locul de disputare vor fi stabilite în zilele următoare.

Echipa noastră a evoluat astăzi în alcătuirea Miklos (46, Toroc; 87, Haida) – Butnărașu, Șeroni (46, Mall), Panaite (63, Olăroiu) – Datcu (63, Leczki), Dussaut (76, Lăcătuș), Cibi (46, B. Vasile), Gladun (63, Negrea) – S. Popovici (46, Kovacs; 76, Paunovici), Pădurariu (46, Burlacu), Buțu (46, Țucanu).

Remarcăm, cu această ocazie, debutul la un meci al echipei de seniori a doi tineri jucători proveniți din Academia CSC Dumbrăvița. E vorba despre Cristian Haida și Mario Lăcătuș, ambii componenți ai generației 2009 a clubului nostru.

La finalul amicalului de la Arad, antrenorul echipei noastre, Florin Fabian, a declarat:

„Nici nu are rost să discutăm de scor. A fost un meci în care, în prima repriză, am încercat să introducem o formație apropiată de cea din sezonul trecut, în care am ținut piept, în multe momente, celor de la UTA. Am avut și noi momentele noastre de joc bune, iar în repriza secundă au intrat foarte mulți tineri, foarte mulți copii aflați în probe și era normal să apară această diferență după pauză.

Mai avem nevoie de trei–patru jucători, e clar. Vedem, în funcție de bugetul clubului vor veni acei jucători. A venit chiar de astăzi Alex Negrea, un jucător pe care îl cunosc, un fundaș care poate să acopere două posturi. Deci vor mai veni minimum trei–patru jucători, așa mi-aș dori. Problema este că ne trebuie dubluri la capitolul under, jucători născuți 2006 și 2008 și aici suntem în căutări în continuare.

La Dumbrăvița, cu un buget de Liga 3, nu poți să îți propui mai mult. Pentru noi e o mare performanță că ne menținem în Liga 2. Asta trebuie să înțeleagă lumea. Aici, strategia este pe stabilitate. Și atâta timp cât există stabilitate, mă refer la cea financiară, și sunt salariile plătite la zi, este bine. Noi trebuie să ne încadrăm într-un buget și trebuie mereu să construim o echipă care să ne atingă obiectivul, acela de a rămâne în Liga 2, pentru a oferi comunității o echipă de fotbal. Cam asta e strategia echipei noastre”.

Foto: ROBERT SAVA