Remiză în al doilea test cu juniorii UTA-ei

Echipa noastră de fotbal a încheiat prima săptămână de pregătiri printr-o nouă întâlnire amicală cu juniorii mari ai echipei UTA, pregătiți de Marius Ciubăncan. Jocul disputat pe terenul sintetic din cartierul Șega s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

După ce gazdele au deschis scorul în minutul 10, echipa noastră a întors rezultatul până la pauză, prin reușitele lui Dragan Paulevici (19) și Ciprian Dan (35). Formația arădeană a marcat din nou pe începutul reprizei secunde, stabilind scorul final la 2-2. De menționat că echipa noastră și-a creat foarte multe ocazii, bara porții adverse fiind lovită de patru ori.

Iată formulele de joc utilizate de antrenorul Cosmin Stan în partida de astăzi:

Prima repriză: Trifon (30, P. Toroc) – Buciuman (23, Burcea), Moțiu (23, Neag), Horcea, Jorz – Olaru, Salhi – Sofran, Verdeș (23, Sima), Paulevici (cpt.) – C. Dan (23, Novac)

A doua repriză: P. Toroc (60, Secoșan) – Băluțoiu, Zurbagiu (cpt.), Gladun, Ghinescu – R. Morariu, Ristin – B. Nortey, Gavra, Ekmekci – Solabi

Noutatea față de primul test al iernii, disputat miercuri, e portarul Șerban Cătălin Secoșan, născut în 2007 la Timișoara, fost la LPS Banatul și Galaxy Timișoara, ultima oară la academia Universității Craiova.

În schimb, după primul amical s-a renunțat la patru dintre jucătorii aflați în probe – Sas, Popa, D. Călin și Kakavand. De asemenea, în urma jocului de astăzi, antrenorul a decis să renunțe la alți patru – Buciuman, Burcea, Verdeș și Novac. Rămân în continuare în pregătiri cu echipa noastră doi jucători cu profil ofensiv, Ciprian Dan și nigerianul Solabi Olabode Oyewole.

De asemenea, au lipsit de la jocul de astăzi Fabiano Cibi, Alexandru Tismonar (ambii accidentați) și Alexandru Martinov (învoit în prima săptămână de pregătiri pentru rezolvarea unor probleme personale).

Și săptămâna viitoare, echipa noastră are programate două meciuri de verificare. Miercuri, 24 ianuarie, de la ora 15.30, vom întâlni juniorii de la Galaxy Timișoara, pe terenul din Covaci. Apoi, vineri, 26 ianuarie, de la ora 14.00, ne duelăm cu colega noastră de eșalon, Corvinul Hunedoara, pe stadionul CFR din Simeria. După meciul cu hunedorenii, echipa noastră urmează să intre într-un cantonament pe plan local.